Camping Železná Ruda

With peace in the heart of nature and a wide range of activities for families and sportsmen. Be enchanted by our ideal location for sports, hiking, exploring lakes, cycling trails, viewpoints and cultural sights.

Camping Železná Ruda prošel celkovou rekonstrukcí v roce 2006 s cílem poskytovat klidný pobyt na Šumavě v létě i v zimě. K tomu nabídnout svým hostům, jak rodinám s dětmi tak sportovcům, moderní zázemí a kvalitní služby za přijatelné ceny.

Camping Železná Ruda je ideálním výchozím bodem pro sport a turistiku, ať už hledáte jezera, cyklostezky, rozhledny nebo kulturní zajímavosti. V roce 2017 jsme nově zařadili ubytování v pokojích či apartmánech s vlastním sociálním zařízením v centru Železné Rudy.

Accommodation and experiences

Do you want to gift your loved ones? Or to treat yourself to a beautiful holiday, but you don't know exactly when it will suit you? Take a look at our voucher offer!

All-year operation

Come and experience the perfect combination of comfort and adventure right under the Belveder ski area. Our campsite is located in a picturesque setting, through which flows the charming stream Řezná, which gives the whole place a unique atmosphere.
 

Comfort for the whole family.

Right under the ski area of Samota.

Not feeling up to camping? Do you like comfort and prefer convenience to adventure? Try our apartments. The house with rooms and apartments is located in the centre of Železná Ruda in ul. Nad Rybníkem 384.

Ski or bike?

With us it doesn't matter if it's summer or winter! Camp Železná Ruda is located in the Sumava National Park in a basin open to the German side, where everything happens under the supervision of the Big Maple - the highest mountain of the whole Sumava. Guests of the camp can choose from a large number of sports and hiking activities in the vicinity.